ARTakcja - tydzień kultury w Działdowie

Tydzień ambitnej kulturalnej sztuki - muzyki, malarstwa, fotografii, teatru, kina - po raz pierwszy rozpoczął się uroczyście w luterańskim kościele Zbawiciela, dnia 20 września 2009r. . Zwiedzający mogli obejrzeć wystawę obrazów p. Wojciecha Cieśniewskiego, wykładowcy na ASP w Warszawie, zatytułowaną "Obrazy o człowieku". Współczesna wizja artysty, przedstawiająca biblijne obrazy (ofiarowanie Izaaka, ukrzyżowanie) poruszyła wnętrze odbiorców. W obecności szklanego krzyża Zbawiciela, ołtarza, stanowiących wystrój kościoła wystawa nabrała dodatkowego znaczenia. Miejsce spotkania słabego, cierpiącego, grzesznego człowieka z Bogiem, który z miłości do ludzi ofiarował swego Syna. Miejsce spotkania sacrum z profanum stało się i miejscem ciszy, gdy ks. Waldemar Kurzawa wezwał obecnych do modlitwy polecającej Bogu cierpiące tragedię rodziny i walczących o życie górników. Po przerwie rozpoczęła się druga część - koncert klasycznej muzyki kameralnej. Dyrektor Szkoły Muzycznej - Zbigniew Ciucias, we wstępie do koncertu, podkreślił, że tak jak piękno brylantu podkreśla jego oprawa, tak niech muzyka klasyczna będzie szlachetną oprawą do szklanych dzieł Tomasza Urbanowicza i malarstwa W. Cieśniewskiego. Tak się stało. Muzyka znanych kompozytorów, wykonywana na skrzypcach, altówce, flecie bocznym, pianinie, jeszcze bardziej otwierała zmysły zebranych na ARTakcyjne wnętrze kościoła. Koncert przerósł oczekiwania organizatorów i wykonawców, którzy po kolejnym bisie z zażenowaniem przyznali się, że nie byli na to przygotowani. Kameralne, akustyczne i mające swoją niepowtarzalną atmosferę wnętrze kościoła Zbawiciela, jeszcze zapewne nie raz napełni się kameralną muzyką.

Zapraszamy na wystawę malarstwa "O człowieku" Wojciecha Cieśniewskiego i szklanych dzieł Tomasza Urbanowicza, uznanego w świecie artysty tworzącego w tym szczególnym materiale.

Wystawa czynna jest do 14 października 2009r. w środy od godz. 9 - 13 oraz niedziele od godz. 14 - 16. Kościół Zbawiciela, Działdowo, ul. Jagiełły 28.

www. artakcja.pl

 

Strona Diecezji Mazurskiej