Profesor Janusz Małłek doktorem honoris causa UWM

17 września 2009 r. Janusz Małłek, historyk, profesor Uniwerytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, syn Karola Małłka - Ewangelik i Mazur - odebrał w czwartek 17 września 2009 roku akt nadania doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Tytuł nadano za wybitne osiągnięcia w zakresie badań naukowych nad przeszłością Prus Królewskich, Warmii i Prus Książęcych, za udział w promowaniu nauki polskiej w ośrodkach zagranicznych, szczególnie w Niemczech, za życzliwość i promocję naukową wobec młodych adeptów nauki Uniwersytetu WM, za udział w przewodach doktorskich i licznych konferencjach naukowych w Olsztynie i regionie.

Prof. dr hab. Janusz Małłek, po uroczystym nadaniu mu tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego, który wręczył prof. Józef Górniewicz, rektor UWM, powiedział: - Wyróżnienie traktuję jako uhonorowanie wszystkich Mazurów, którzy niegdyś zamieszkiwali te tereny.

Na uroczystość uhonorowania prof. Małłka przybyło wiele lokalnych osobistości. M.in. Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa, z pochodzenia Mazurka, prawnuczka znanego działacza Bogumiła Labusza, która przekazując życzenia powiedziała: - Moja rodzina mieszkała tutaj od zawsze, od pokoleń. Jestem dumna ze swoich korzeni. Tym bardziej cieszę się, że dziś został odznaczony wybitny Mazur, naukowiec Janusz Małłek, który w swojej pracy akademickiej kontynuuje dzieło ojca.

Prof. Janusz Małłek
Syn znanego działacza mazurskiego Karola Małłka. Urodził się w 1937 roku w Działdowie. Studia historyczne ukończył w 1960 roku w Toruniu i pozostał na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W 1965 roku uzyskał doktorat, a tytuł profesora zwyczajnego w 1991 roku. W swej pracy naukowej miał pod opieką 150 magistrów i wypromował 11 doktorów. Bibliografia jego prac obejmuje ok. 400 pozycji. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Umiejętności oraz międzynarodowych towarzystw naukowych. Specjalizuje się w dziejach Prus Książęcych i Królewskich w XVI i XVII wieku, historii Reformacji i historii Skandynawii.

Panie Profesorze - gratulujemy i składamy najlepsze życzenia: Bożego błogosławieństwa!

 

Wiecej o Profesorze Januszu Małłku >>