490 lat Reformacji na Mazurach - Pasym

Dnia 6 czerwca 2015 r. w Pasymiu odbyła się znamienna diecezjalna uroczystość wpisana w obchody jubileuszu 500-lecia Reformacji. W tym roku mija 490 lat od ustanowienia pierwszego na świecie krajowego kościoła luterańskiego. Działo się to w Prusach Książęcych, a więc tym samym i na Mazurach. Ten wyjątkowy jubileusz uczciliśmy w najstarszym ewangelickim kościele w Pasymiu. Uroczystość rozpoczęła się porankiem muzycznym, podczas którego na organach zagrała Klaudia Camilla Twardzik oraz wystąpiły chóry Ewangelicko-Augsburskich Parafii z Wisły-Jawornika i Jaworza.

Podczas nabożeństwa dziękczynnego kazanie wygłosił NPW Ksiądz Biskup Jan Cieślar - Zwierzchnik Diecezji Warszawskiej. Uczestnicy nabożeństwa mogli wysłuchać bardzo interesującego wykładu Prof. Janusza T. Maciuszki zatytułowanego Początki Reformacji w Prusach Książęcych. Również dostojni Goście mogli przekazać słowa pozdrowienia.

Przed jubileuszowym koncertem był czas na okolicznościowe spotkanie w przykościelnym ogrodzie. Można było także wtedy posłuchać orkiestry dętej Parafii EA w Pasymiu. Podczas koncertu na organach zagrała Klaudia Camilla Twardzik i zaśpiewały chóry z Wisły i z Jaworza.

Z okazji tej uroczystości Parafia w Pasymiu wydała książkę zatytułowaną 500 lat Reformacji na Mazurach wraz z nagranymi przez chór z Wisły-Jawornika na płycie CD ewangelickimi pieśniami, które powstały w XVI i XVII w. w Prusach.

Chórom i wszystkim, którzy przyczynili się do obchodów tego święta, a szczególnie ks. Witoldowi Twardzikowi i Jego Rodzinie składam najserdeczniejsze podziekowanie. Bp.RB

Kazanie Ks. Bpa Jana Cieślara
Wykład Prof. Janusza T. Maciuszko

Relacja z uroczystości: 23 sierpień 2015 i nabożeństwo: 20 wrzesień w II Programie Polskiego Radia, o godz. 9

(Zdjęcia: ks. Krzysztof Mutschmann)