Ewangelicy w Białymstoku znowu u siebie


W pierwszą niedzielę adwentu 30 listopada parafia w Białymstoku po raz pierwszy w powojennej historii przeżywała nabożeństwo we własnej kaplicy.

Kazanie wygłosił bp Rudolf Bażanowski, zwierzchnik Diecezji Mazurskiej, który dokładnie dwa lata wcześniej - w pierwszą niedzielę roku kościelnego - poświęcił nową kaplicę.
To tam, po kilku latach spotykania się na nabożeństwach w niewielkim pokoju na trzecim piętrze biurowca Izby Rzemieślniczej, przeniosła się parafia. Ten niewielki, drewniany budynek przy ul. Dolistowskiej 17 użyczony przez miasto stał się centrum zborowym. Początki były jednak dość trudne.
Przez pierwsze dwa miesiące nie mieliśmy podłączenia do sieci, stąd nasze elektryczne organy trzeba było zamienić na gitarę. Gorzej było w pochmurne dni, kiedy problemy sprawiało używanie śpiewnika, czy czytanie tekstów biblijnych.
Budynek wymagał kapitalnego remontu. To zaś stawiało niewielką parafię przed nie lada wyzwaniem. Wówczas to mogliśmy doświadczyć tego, że "kiedy Bóg jednym palcem wskazuje nam kierunek w którym mamy iść pozostałymi otwiera przed nami drzwi".
Wiosną 2007 roku rozpoczął się remont.


Budynek w sierpniu 2007


Początkowo wydawało się, że środków wystarczy jedynie na wykończenie części parteru. Potem, że zdołamy ocieplić budynek. Potem, że...
I tak krok po kroku to, co na początku wydawało się nierealne, stawało się rzeczywistością.
W pierwszym tygodniu adwentu zeszłego roku do mieszkania na wyremontowanym poddaszu mogła się już wprowadzić rodzina księdza. (Parafianin, który bezpłatnie użyczał im dotąd swojej kawalerki, nosił się z zamiarem jej sprzedaży).
Latem tego roku udało się jeszcze wykonać elewację zewnętrzną. I tak z dnia na dzień siedziba parafii powoli zaczyna się godnie prezentować.


Budynek w listopdzie 2008

Cały czas jednak nie była to własność parafii. Trwały więc rozmowy z Urzędem Miasta w sprawie zakupienia obiektu na własność. Zostały one ukoronowane 27 listopada 2008 kiedy to doszło do podpisania aktu notarialnego przenoszącego prawo własności budynku i przylegającej doń działki na parafię.
To wielkie wydarzenie dla parafii, która jak można było jeszcze siedem lat temu przeczytać "przestała istnieć".
Dziś oprócz regularnych nabożeństw odbywają się szkółki niedzielne, w szkołach prowadzone są lekcje religii, mają miejsce godziny biblijne i spotkania młodzieżowe.
Za to wszystko chcemy dziękować Wszechmogącemu Bogu.
W tym miejscu pragniemy też podziękować tym wszystkim, którzy dotąd wspierali nas swoją modlitwą, radą czy finansami. Ze swej strony staramy się robić wszystko, by wasza pomoc była jak najlepiej wykorzystana.

Rada Parafialna białostockiej parafii ewangelickiej