Diecezjalne Święto Pieśni w Pasymiu

Dnia 23 czerwca 2011r. w Pasymiu odbyło się Diecezjalne Święto Pieśni - Spotkanie Chórów Diecezji Mazurskiej.

Śpiewanie i słuchanie pieśni chórowych w pięknym kościele zbudowanym przed 620 laty sprawia, że serce mocniej bije. Przez 620 lat dzieci Boże wspólnie śpiewały tu pieśni na chwałę Stwórcy i Zbawiciela. Tym razem w tym kościele uwielbiały Pana Zastępów chóry i zespoły z wielu mazurskich parafii wraz z miejscowymi parafianami - wspaniałymi gospodarzami tegorocznego Diecezjalnego Święta Pieśni.

Spotkanie prowadził gospodarz pasymskiej Parafii - ks.Witold Twardzik, który po preludium organowym w wykonaniu Klaudii Camilli Twardzik oraz wzruszającym występie zespołu dziecięcego z Mikołajek, przywitał przybyłe chóry i Gości.

Po pieśni Panie niebios oraz ziemi (ŚE 482) zaśpiewanej przez Chór z Wisły-Jawornika, a dalsze strofy przez cały zbór liturgię wstępną prowadził ks. Dawid Banach z Suwałk. Zanim została przeczytana Lekcja Apostolska i Ewangelia Chór z Giżycka zaśpiewał 2 pieśni.

Po czytaniach Słowa Bożego wystąpiły: Chór z Mrągowa

 

i Chór z Mikołajek.

Przed utworem organowym w wykonaniu młodej i utalentowanej Klaudii Camilli Twardzik - uczennicy PSM I i II stopnia im. Fryderyka Chopina w Olsztynie w klasie organów, wystąpił Chór z Nidzicy

Przed kazaniem, które wygłosił Diecezjalny Duszpasterz Młodzieżowy - ks. Paweł Hause na tekst Ps. 104,33-34

wystąpił Chór z Olsztyna

Nie zabrakło w tym roku także Zespołu Młodzieżowego z Mrągowa.

Po porywającym wykonaniu w nowym współczesnym opracowaniu pieśni Pochwal mój duchu na organach przez Klaudię Camillę Twardzik zaśpiewał Chór z Rynu

a następnie Chór z Sorkwit

Miłym akcentem tegorocznego Święta był występ Tria (bartoszycko-gołdapsko-suwalskiego),

po którym mieliśmy możliwość posłuchania śpiewu Gości - Chóru z Wisły-Jawornika

Przed modlitwą i błogosławieństwem zaśpiewał jeszcze Zespół AGAPE III po latach (ks. Paweł Hause i ks. Witold Twardzik z Małżonkami)

Przed przerwą na posiłek i wzajemne rozmowy w przykościelnym ogrodzie wszyscy chórzyści pod batutą p. prof. Andrzeja Kwahsa zaśpiewali wspólnie dwie pieśni: Przez dobrą moc i Laudate omnes gentes.

Po godzinnej przerwie mieliśmy możliwość ponownie w murach historycznego pasymskiego kościoła wysłuchać krótkiego koncertu Gości - Chóru z Wisły-Jawornika,

reflekcji ks. Olafa Noellera na temat pieśni Pawła Gerharda Zaśpiewaj Panu serce me (ŚE 899) oraz obejrzeć prezentację multimedialną przygotowaną przez p. Huberta Jasionowskiego ze Szczytna Wędrówki przez mazurskie bory i lasy. Wspólną mazurską pieśnią Już już się rozchadzajmy zakończyło się tegoroczne Święto Pieśni Diecezji Mazurskiej.

Na pewno przeżycia z tego święta w Pasymiu, a szczególnie wielka wdzięczność dla Gospodarzy pozostaną długo w pamięci uczestników i będą zachętą do dalszej pracy chórowej.

Oby Wszechmogący Pan raczył błogosławić tę służbę. Jemu niech będzie chwała!

Zdjecia: Piotr Jadwiszczok

Spotkanie zostało zarejestrowane przez Polskie Radio i będzie odtworzone na antenie II propramu w niedzielę 28 sierpnia 2011 r. o godz. 8